Turgut İlkokulu Tekrar Açıldı... Monday, 09.02.2015

Değerli Dostlarım,

Hepimizin de bildiği gibi Turgut İlkokulu’nun ortaya koyduğumuz örgütlü ve inançlı mücadele ile tekrar açılmıştır. Gelin Turgut İlkokulu'na biraz daha yakından bakalım. Marmaris’e 25 km uzaklıktaki Turgut Mahallemiz’e ait bu okulumuzda 3 sınıf aynı odanın içerisinde, aynı ders saati içerisinde, bütün fiziki imkansızlıklara rağmen ve Büyük Atatürk’ün vefakar, cefakar bir öğretmeni tarafından okutulmaya çalışılıyordu. Ve son derece başarılı çalışmalarına şahit olmaktan daima onur, gurur ve mutluluk duyduk. Bizler basından, sosyal medyadan ve çevremizdeki gönüllü arkadaşlarımızdan takip edebildiğiniz gibi; bu okulumuzun fiziki şartlarını iyileştirmek için, bu okulumuzun öğrencilerinin sosyal yaşantılarına, okul yaşantılarına katkı koyabilmek için çeşitli aktivitelerde bulunduk.

 

Değerli dostlarım;

Geleceğe umutla bakabilmek, geleceğe çağında ulaşabilmek için, şuan bulunduğumuz durumdan daha ileriye gidebilmek için, geçmişimizi iyi bilmemiz ve o geçmişten derslerimizi iyi çıkarabilmemiz gerekmektedir. Kurtuluş savaşını yaşadık. Lozan'ın heyecanını, yokluğun rezaletini yaşadık. Sonra Cumhuriyet ilan edildi. Ve ülke, bambaşka bir çehreye bürünmeye başladı. O dönemin yaşayanlarının arzusu bir an evvel, adam olup memlekete yardım etmekti. Çünkü Genç Cumhuriyet’in buna çok ihtiyacı vardı. Hiçbir şey yoktu. Yol yoktu, fabrika yoktu, okul yoktu. İşte ne olduysa o 15 yıl içinde oldu.

 

Ve bizler, hepimiz var olana doğduk. Sandık ki “Bu şehirleri Tanrı'lar kurmuş, biz de buralarda yaşıyoruz''. Şimdi herkesin, o zaman yaşanan sıkıntıları bilmeden, o dönemin gerçeklerini irdelemeden, Genç Cumhuriyet dönemine ait umarsız ve tutarsız bir sürü bilgisiz fikri var. O insanlar o günleri çok zor elde etti. Ve hala umutluyum ki biz bunun değerini en kısa sürede anlayacağız.

 

Değerli dostlarım,

Böyle bir tarihi gerçeklikten geldiğimizi bilen bizler, hiçbir okulun kapatılmasına öğrenci azlığı bahane gösterilemez dedik,

Böyle bir tarihi gerçeklikten geldiğimizi bilen bizler, hiçbir okulun kapatılmasına o okulun fiziki yetersizliği bahane gösterilemez dedik,

Ve böyle bir tarihi gerçeklikten geldiğimizi bilen bizler, hiçbir okulun kapatılmasına öğretmen yokluğu bahane gösterilemez dedik. Hele ki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat 2015’te 15.000 öğretmen atanacağı açıklanmışken. İnanıyorum ki Turgut İlkokulu’na verilecek olan bir öğretmen ile eğitim kalitesi hepimizi tatmin edebilecek bir noktaya gelecektir.

 

Değerli dostlarım,

Biz okulumuz açık kalsın istedik. Biz, okulumuzun iyileştirilmesi gereken bölümleri ne ise tespit edilsin ve iyileştirici, geliştirici çalışmalar yapılsın istedik. Çünkü sorumlu yöneticilik bunu gerektirir. Biz elimizdekilerin değerini bilmeliyiz. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmayı bilmeliyiz. Bu vefakar milletin elde ettiği değerleri korumalı ve hatta gelecek nesillere geliştirerek aktarabilmeliyiz. Unutmayalım ki bizler savaş meydanlarında yiyecek ekmek bulamadığı için aç aç savaşmış, mermi bulamadığı için Allah Allah nidalarıyla düşmana süngü takıp saldırmış bir neslin torunlarıyız. Bu ülke kurulurken şehirlerde bile okullar yoktu. İşte biz tam da bu gerçekten yola çıkarak “Hangi gerekçe ile mevcut bir okul kapatılıyor?” diye sorduk. “Bu okulun öğrencileri neden bulundukları bölgede okul varken farklı bir bölgede okumaya zorlanmakta?” diye sorduk. “Vatandaşın maaşıyla, hayırseverin bağışıyla okullar yaptırılmaya çalışılırken Turgut İlkokulu neden kapatılıyor?” diye sorduk. “Kapatılan bu okulun binası ne olacak?” diye sorduk. Çünkü alınan bu karar haklı bir gerekçeye dayanıyor ise mutlaka bu soruların da vicdanları tatmin edebilecek cevapları olması gerektiğine inanıyoruz.

 

Değerli dostlarım;

Okulun öğrencileri ile, köyün yaşayanı ile, TOVAK ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş imece ruhunu canlandırarak dış ve iç boyasını yaptığımız, bahçesini temizleyip düzenlemesini yaptığımız, içerisine Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla “Satranç Odası” yaptırdığımız Turgut İlkokulu’nun verdiğimiz örgütlü ve inançlı bir mücadele sonrasında yeniden açılmasına gerçekten çok sevindik. Gelin şimdi hep birlikte Turgut İlkokulu’nun sorunlarını ortadan kaldıralım. Biz görevimizi yaptık, okulumuza sahip çıktık, bu kırsal mahallemize ait bir değerin yaşamasını sağladık. Bu saatten sonra Turgut İlkokulu’muzun çatısının aktarılması, doğramalarının elden geçirilmesi ve bu okulumuza bir öğretmen daha verilmesi Milli Eğitim’in boynunun borcudur. Yetişemedikleri noktada, biz bu işin şurasını yapamıyoruz dedikleri noktada gelsinler, kafa kafaya verelim o sorunu da çözelim. Ama çözelim. Sorunu ertelemeyelim yada halının altına süpürmeyelim. Biz bu toprakların sorunlarını çözmek için yetki istedik ve bize bu yetkiyi verdiniz. Çözümsüzlüğü kabul etmiyoruz. Çözüm üretemiyorsanız bırakın, biz yaparız.

 

Şimdi AKP diyor ki “Zaten okul kapatılmamıştı”. Herşeyden önce biz AKP ile ilgili, başbakan ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadık. Bizim sorularımızın muhatabı AKP değildi. Neden topu üzerinize alıyorsunuz? Okul kapatılmadıysa, Milli Eğitim yetkililerinin gazetelerdeki ifadeleri yalan haber midir? Okul kapatılmadıysa, okul ile ilgili faaliyet yapmak isteyen derneklere neden okulun kapatıldığı söylenmiştir? Okul kapatılmadıysa, Milli Eğitim neden muhtarı çağırıp, kendisini azarlayıp, “Baskı var ben okulu kapatmıyorum. Halbuki buraya ek binalar yapacaktım, okulu büyütecektim” demiştir? Okulun ek binaya değil ek öğretmene ihtiyacı var. Hangi ek binayı yapacaksınız? Siz daha buraya öğretmen veremiyorsunuz. Amacımız bölge menfaatini savunmak. Bizim amacımız iş yapmak. Biz çok güzel bir iş yaptık. Biz iş nasıl yapılır onu gösterdik. Biz okul nasıl açılır onu gösterdik. Okulu biz açtırdık.

 

Değerli dostlarım,

Biz atalarımızın bu ülkeyi kurtarırken verdiği mücadeleye yakışan bir mücadele örneği sergiledik. Biz Cumhuriyet’in kazanımı olan bir okulumuzu koruduk. Biz kırsal bir mahallemizin çocuklarının eğitim hakkını koruduk. Bakın sayı azlığı dolayısıyla bu okulumuzda ana sınıfı açılamadı. Bu sınıf açılamayan sınıfın öğrencilerinin Orhaniye’ye ulaşım problemleri olduğu için 8 öğrencimiz ana okuluna gidemedi. Bir dahaki eğitim öğretim döneminde ise bu sayı 12 13. İşte bu yüzden biz bu bölgenin çocukların eğitim alabilme hakkını koruduk. Ve biz Mustafa Kemal’in vefakar ve cefakar öğretmeninin mevcut aile ve sosyal düzenini koruduk.

Bizler Turgut İlkokulu’nun bu değerli öğretmenini tanımaktan gurur duyduk…

Bizler Turgut İlkokulu’nun bu değerli öğretmeninin yaptıklarını görünce mutluluk duyduk…

Bizler böyle öğretmenlerimizin çocuklarımızı eğittiğini görünce umutla dolduk…

 

Tüm tarafsızlığımızla, halkımızın bize verdiği görevin sorumluluğu gereği, aklın ve bilimin ışığında bu bölgenin faydasına bir şeyler yapma adına verdiğimiz mücadeleyi saygıdeğer Türk halkının ve tarihin değerlendirmesine sunuyorum.

 

Bizler savaş meydanlarında devlet kurmuş ataların torunlarıyız, mücadelemiz elbette devam edecektir.

 

Konu ile ilgili haber videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...

http://youtu.be/8Dz-UwXegu4


  RESİMLER

  VIDEO
  PROJELER
 • Üreten Kadın, Gelişen Türkiye ! Bu Bir Kırsal Kalkınma Projesidir...

  Değerli Dostlarım,

  Bizler toplumsal refahın kırsal bölgeden yayılabileceğine ve büyük ölçüde kadın eliyle sağlanabileceğine inanıyoruz. Bu sebeple kırsal bölgelerdeki bayanlarımızı üretime ve aile bütçelerine destek olacak bir projeye ortak ediyoruz. Bölgemizin kırsal mahallelerindeki kadınlarımızın ürettikleri el ürünlerini bölgemizin insanı ile buluşturuyoruz.

  Kadını daha üretken hale getirmeye çalışan, kadının aile bütçesine…[devamı]

 • Kağıtları Topluyoruz Eğitime Destek Oluyoruz !

  Değerli Dostlarım,

  Sosyal sorumluluk projeleri ürettiğimiz ve gerçekleştirdiğimiz Bir İnsan Grubu ile birlikte yeni bir projeye başlıyoruz. Bu projemizde atık kağıtlarımızı topluyoruz ve geri dönüşüm ile hem çevremizi koruyoruz hem de okullarımıza destek oluyoruz.

  Kağıt toplama noktamız Engelli Kafe'dir. Çevreye, eğitime, geleceğe duyarlı tüm halkımızı projemize destek olmaya çağırıyoruz.

  [devamı]
  GALERİ